Trwałe oraz tymczasowe znakowanie przemysłowe ma na celu naniesienie konkretnych informacji na temat wytwarzanego produktu. W zależności od indywidualnego projektu może ono obejmować stworzenie: kodu kreskowego, numeru seryjnego lub towarowego, logo firmy, nazwy lub daty produkcji. Znak ma na celu ułatwienie późniejszej identyfikacji, szczególnie ważnej w przypadku naprawy sprzętu. Jeśli tematyka znakowania produktów mechanicznych jest Ci bliska, to po przeczytaniu poniższego artykułu wszystkie zagadnienia z nim związane przestaną być Ci obce.

Na czym polega znakowanie mikropunktowe?

Jedną z najpopularniejszych metod trwałego znakowanie jest tłoczenie przy pomocy węglikowej lub diamentowej igły o znacznej grubości.

Jest to jednocześnie jeden z najbardziej uniwersalnych sposobów, który można wykorzystać na wielu powierzchniach o różnej twardości. Sprawdzi się zarówno jako metoda obrabiania tworzyw metalowych żelaznych i nieżelaznych, jak i tworzyw sztucznych, żywicznych, drewnianych oraz płyt meblowych.

Technika ta posiada jednak znaczne ograniczenia pod względem wielkości oraz rodzaju czcionki. W zależności od wybranego urządzenia, znakowarka może być napędzana pneumatycznie lub elektrycznie.

Znakowanie laserowe w przemyśle

Trwałe znakowanie wykorzystujące efekt skupienia wiązek światła pozwala na utworzenie grawerunku lub zmiany zabarwienia. Jednocześnie, aby zwiększyć widoczność kolorystyczną znaku możesz pokryć część powierzchni farbą lub odpowiednim tlenkiem. Metoda cieszy się szczególną popularnością w obróbce metali, do których należą m.in.:

  • aluminium
  • miedź
  • stal szlachetna
  • tytan
  • złoto
  • srebro
  • platyna

Szczególną zaletą jest przy tym precyzja wykonania na nieregularnych powierzchniach oraz nieograniczony wybór wzorów oraz informacji umieszczonych na produkcie.

Jednocześnie wykorzystanie znakowarek laserowych to gwarancja bezpieczeństwa dla Twojej firmy. Wyjątkowo precyzyjne znaki towarowe i logotypy są trudne do podrobienia. Grawerunek jest przy tym odporny na ścieranie, działanie temperatur oraz promieniowanie UV.

Wykorzystanie etykiet samoprzylepnych w przemyśle?

Etykiety samoprzylepne są powszechnie wykorzystywane do znakowania produktów. W przeciwieństwie do znakowania mikropunktowego oraz laserowego naklejka może zostać usunięta. Jednocześnie folia, z której utworzony jest nadruk wykonana jest wytrzymałych i odpornych na rozerwania tworzyw.

Szczególną popularnością cieszy się folia poliestrowa o dużej twardości. Dodatkowa warstwa zwana coatingiem zwiększa przy tym niepodatność na działanie temperatur. Znaczenie ma także rodzaj użytego kleju, który pozwoli na permanentne przymocowanie etykiety. Jest to jednocześnie najtańsza metoda znakowania wytwarzanego asortymentu.

Usługa znakowania produktów – czy warto skorzystać?

Po przeczytaniu powyższego artykułu nie powinieneś mieć już najmniejszych wątpliwości, że z usługi znakowania produktów warto jest skorzystać.

Musisz jednak koniecznie mieć na uwadze to, aby skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się nowymi technologiami oraz narzędziami, gdyż tylko wtedy będziesz mógł mieć stuprocentową pewność, że zlecona przez Ciebie usługa znakowania zostanie wykonana fachowo.