Tworzenie wykopów to praca wymagająca zastosowania odpowiednich narzędzi i maszyn. Specjalistyczne maszyny budowlane znacząco przyspieszają prace ziemne i powodują skrócenie realizacji inwestycji. Jakie maszyny mogą być potrzebne przy wykonywaniu wykopów? I jakie prace najlepiej jest wykonać przy użyciu takiego sprzętu?   

Maszyny do wykopów — charakterystyka

Wykopy to nieodzowna część inwestycji w branży budowlanej. Realizuje się je zarówno pod fundamenty budynków, jak i pod szamba, stawy, czy pod inwestycje liniowe takie jak kanalizacja, wodociągi, rury gazowe i inne. Do realizacji wykopów można wykorzystać różne rodzaje maszyn budowlanych, które są dostosowane do wielkości, głębokości oraz rodzaju terenu, na którym prace mają być przeprowadzone. 

Jedną z najpopularniejszych maszyn wykorzystywanych do wykonywania wykopów jest koparka gąsienicowa. Jest ona idealna do wykonania dużych i głębokich wykopów, szczególnie na trudnych, niestabilnych lub mokrych terenach. Dzięki gąsienicom zapewnia lepszą stabilność i przyczepność. Co więcej, koparka gąsienicowa nie wymaga utwardzonych dróg, więc może z powodzeniem być wykorzystywana w miejscach takich jak pola, działki i inne. W ofercie rynkowej dostępne są koparki gąsienicowe o zróżnicowanych parametrach technicznych, dzięki czemu bez problemu można dobrać model, który najlepiej sprawdzi się na danym terenie i do wykonania określonych robót. 

Drugim rodzajem popularnych maszyn wykorzystywanych do przygotowania wykopów są koparki kołowe. Maszyny te mają większą mobilną na twardych powierzchniach, takich jak drogi. Dzięki temu są w stanie samodzielnie dotrzeć w miejsce, gdzie będą realizowane prace budowlane. Ten rodzaj koparek polecany jest wszędzie tam, gdzie teren został choć w części utwardzony i nie ma ryzyka, że koparka ugrzęźnie w nieutwardzonym gruncie. 

Do prac związanych z wykonaniem wykopów stosuje się także koparko-ładowarki. Także te maszyny występują w wersji kołowej i gąsienicowej. Zaletą koparko-ładowarek jest większa elastyczność w zakresie wykonywanych zadań. Mogą one z powodzeniem funkcjonować zarówno jako koparki, jak i ładowarki. Takie połączenie funkcji pozwala na jeszcze większe przyspieszenie prowadzonych robót.

Do mniejszych prac budowlanych lub takich, które realizowane są na ograniczonej przestrzeni, sprawdzą się minikoparki.  Minikoparki są wykorzystywane szczególnie w ciasnych przestrzeniach, takich jak podwórka, ogrody czy wąskie ulice. Jednocześnie często stosuje się je w pracach związanych z budową niewielkich inwestycji liniowych — np. przyłączy wodociągowych czy kanalizacyjnych. Sprawdzą się także przy wykopywaniu miejsca np. pod szamba.

W przypadku bardzo głębokich wykopów powszechnie stosuje się excavatory. To długie ramię koparki używane w przypadkach, gdy wymagany jest bardzo głęboki wykop lub gdy maszyna musi pracować z bezpiecznej odległości, na przykład przy brzegach rzek lub stawów.

Przy pracach związanych z tworzeniem wykopów sprawdzi się także spychach. Będzie on przydatny do przesuwania ziemi i wyrównywania terenu, szczególnie przy większych wykopach.

Wypożyczenie maszyn do wykonania wykopów — zalety rozwiązania

Wypożyczenie maszyn do wykonania wykopów ma wiele zalet, szczególnie dla firm budowlanych lub osób prywatnych, które potrzebują specjalistycznego sprzętu na określony czas. W ten sposób możesz zmniejszyć koszty inwestycyjne, bo pożyczysz maszynę tylko na czas, kiedy będzie Ci potrzebna, w dodatku bez konieczności dużych nakładów inwestycyjnych. Jednocześnie zawsze możesz mieć dostęp do nowoczesnego parku maszynowego wyposażonego w najnowsze technologie i zapewniającego wysoką wydajność. Wypożyczenie maszyn budowlanych daje również wysoką elastyczność w doborze sprzętu do realizowanych prac oraz zapewnia brak kosztów utrzymania i magazynowania maszyn. 

W dodatku, korzystając z usług firm specjalizujących się w wynajmie maszyn budowlanych, otrzymujesz sprzęt dobrze utrzymany i gotowy do pracy. Jednocześnie zazwyczaj wypożyczany jest on wraz z doświadczonym operatorem posiadającym stosowne uprawnienia, dzięki czemu zaplanowane roboty mogą przebiegać szybko i zgodnie z planem.