Inwestycja w panele fotowoltaiczne jest nie tylko opłacalna, ale i wskazana w perspektywie zapowiadanych wzrostów opłat za korzystanie z energii elektrycznej. Posiadanie paneli PV we własnym gospodarstwie domowym lub firmie nie tylko wpływa na zmniejszenie efektu cieplarnianego, ale i pomaga w uniezależnieniu się od ogólnego dostawcy prądu. Fotowoltaika jest bardzo opłacalna, należy jednak pamiętać o kilku warunkach, które pozwolą w pełni cieszyć się efektami montażu modułów PV!

Panele fotowoltaiczne. Wybieraj tylko certyfikowane!

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej zależy głównie od jakości i trwałości wybranych urządzeń OZE. Chociaż szacuje się, że panele PV mogą utrzymać optymalną wydajność do 25 lat, to musimy pamiętać, że muszą to być dobrej jakości moduły, które będą w pełni sparametryzowane pod względem swojej pracy. Niestety nierzadko inwestorzy, bojąc się wysokich kosztów zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej, decydują się na słabej jakości tańsze moduły, które nie do końca spełniają swoje zadanie. Pamiętajmy, że niesprawdzone panele PV pochodzące od przypadkowego producenta mogą być zarówno mniej wydajne, jak i bardzo awaryjne nawet podczas prawidłowej eksploatacji.

Wybierając dystrybutora instalacji fotowoltaicznej, upewnijmy się wcześniej, że systemy, które oferuje, są certyfikowanymi modułami słonecznymi dopasowanymi do potrzeb energetycznych naszego gospodarstwa domowego. W tym przypadku nie warto oszczędzać na elementach składowych fotowoltaiki, szczególnie falowniku i modułach, ponieważ słabej jakości urządzenia będą się psuły i będą generowały dodatkowe koszty naprawy i wymiany.

Określ zapotrzebowanie domu na energię elektryczną!

Umiejętne określenie rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną naszego gospodarstwa domowego jest jednym z czynników wpływających na opłacalność fotowoltaiki. Przed zakupem paneli PV powinniśmy najpierw przeanalizować dotychczasowe rachunki za prąd i na ich podstawie określić optymalną ilość prądu potrzebnego do zaopatrzenia naszego domu w ciągu roku. Pamiętajmy, że chodzi tu nie tylko o możliwość zasilania typowych urządzeń elektrycznych, ale też o zasilanie pompy ciepła, którą wykorzystujemy np. do ogrzewania wody użytkowej lub ogrzewania pomieszczeń.

W przypadku ustalania parametrów paneli fotowoltaicznych pamiętajmy, że zbyt mała moc instalacji PV, która nie będzie zaspokajała w pełni potrzeb energetycznych domu, będzie nas zmuszała do korzystania z zasobów ogólnej sieci dystrybucyjnej. Nieprawidłowo dobrana liczba paneli PV będzie też wydłużać proces zwrotu kosztów całej inwestycji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika. Zostań prosumentem

Decydując się na włączenie fotowoltaiki do ogólnej sieci dystrybuującej energię elektryczną, zapewniamy sobie szereg korzyści. Podstawową zaletą bycia prosumentem fotowoltaiki jest samodzielność energetyczna polegająca na pełnym dysponowaniu do własnych celów energią pozyskiwaną ze słońca przez inwestora. Będąc prosumentem, stajemy się jednocześnie zarówno odbiorcami prądu, jak i jego producentami, którzy mogą korzystać z systemu upustów energetycznych. Jest to bardzo opłacalne, ponieważ w sytuacji mniejszej efektywności paneli PV, np. w okresie zimowym, kiedy nasłonecznienie jest mniejsze niż w lecie, jako prosumenci możemy odebrać nadwyżki prądu od dystrybutora. W takim układzie tracimy wprawdzie odsetek pozyskanego z energii słonecznej prądu (dla instalacji o mocy do 10 kW za 1000 kWh wysłanych do sieci odbieramy ponownie 800 kWh, a dla instalacji od 10 kW do 50 kW – 700 kWh), ale zyskujemy atrakcyjny pakiet przywilejów konsumpcyjnych. Magazynowana energia elektryczna może być przez nas wykorzystana w dowolnym momencie. Co ważne, jako prosumenci nie ponosimy dodatkowych opłat manipulacyjnych, a jedynymi kosztami, którymi zostajemy obciążeni, są koszty stałe w wysokości około 160 zł rocznie.

Panele PV – zadbaj o nasłonecznienie fotowoltaiki

Zanim zdecydujemy się na zakup paneli fotowoltaicznych, powinniśmy wcześniej określić warunki ich instalacji. Chodzi tu przede wszystkim o jakość nasłonecznienia dachu. Opłacalność modułów PV zależy nie tylko od jakości fotoogniw, ale przede wszystkim od ich realnej ekspozycji na promienie słoneczne. Kluczem jest tutaj kąt nachylenia dachu i jego umiejscowienie, które zapewni optymalizację uzysku energetycznego. Najlepszym rozwiązaniem jest południowa ekspozycja dachu, a najmniej odpowiednim – ekspozycja północna. Ta ostatnia właściwie wyklucza prawidłowe działanie modułów. Jeżeli zatem warunki posadowienia domu nie spełniają kryteriów nasłonecznienia dachu lub dach jest stale zacieniony, należałoby zastanowić się nad montażem paneli PV na ziemi.

Źródło: House Solutions – fotowoltaika