Dynamiczny rozwój wymiany towarowej doprowadził do równie intensywnego rozwoju usług transportowych i spedycyjnych. Coraz więcej przedsiębiorców docenia korzyści płynące z outsourcingu przewozu towarów. Jakie firmy powinny w szczególności rozważyć współpracę z firmą spedycyjną? Na jakie benefity mogą liczyć? Co należy do obowiązków spedytora?

Spedycja krajowa i międzynarodowa – dlaczego się opłaca?

Korzystanie z usług firmy spedycyjnej ma wiele zalet. Profesjonalny podmiot nie tylko sprawnie zorganizuje transport, ale również obniży jego koszty. Zna bowiem rynek i jest w stanie wynegocjować korzystniejsze stawki przewozowe.

Bywa, że towary eksportowane są na tak znaczne odległości, że niezbędne jest zastosowanie różnych środków transportu. Wiąże się to z koniecznością wielokrotnego przeładowania ładunku. Od tego, z jaką sprawnością proces ten zostanie przeprowadzony, zależy powodzenie całej operacji. Bez fachowej wiedzy i doświadczenia trudno będzie przedsiębiorcy skompletować wszystkie wymagane dokumenty, wyegzekwować sprawny przeładunek, zapewnić bezpieczeństwo towarów i jeszcze na czas dostarczyć je do klienta.

Na szczęście, wszystkimi tymi elementami jest w stanie zająć się profesjonalny spedytor międzynarodowy. Świadczy on kompleksowe usługi organizacji transportu. Jakie firmy powinny rozważyć skorzystanie ze wsparcia firmy spedycyjnej?

Współpraca z firmą spedycyjną – dla kogo?

Usługi spedycyjne cieszą się coraz większym uznaniem wśród firm. Czy jednak w każdym przypadku przynoszą przedsiębiorstwom upragnione korzyści? Outsourcing przewozu towarów może być szczególnie opłacalny dla tych podmiotów, które:

  • transportują swoje towary na znaczne odległości,
  • stają przed koniecznością wielokrotnego przeładowywania towarów w trakcie transportu,
  • wysyłają partie towarów o różnej wielkości,
  • wysyłają partie towarów do kilku odbiorców.

W każdej z tych sytuacji profesjonalny podmiot pomoże dobrać optymalny środek transportu oraz określić najkorzystniejszą trasę przewozu ładunku. Co ważne, skorzystanie z usług firmy spedycyjnej nie zawsze musi się wiązać ze wzrostem kosztów. Doświadczony spedytor międzynarodowy może bowiem wynegocjować korzystniejsze stawki np. z armatorami czy też otrzymać specjalne rabaty na załadunek i fracht. Przedsiębiorca działający na własną rękę najczęściej musi zaakceptować ceny z taryfikatora.

Kiedy natomiast korzystanie z firmy spedycyjnej nie jest koniecznością? Jeśli przedsiębiorca regularnie wysyła swoje towary do jednego odbiorcy, który znajduje się w nieodległym kraju, a w grę wchodzi wyłącznie transport drogowy. Wówczas wystarczy zatrudnić firmę przewozową, która będzie odpowiedzialna za regularne transportowanie ładunku.

Warto jednak pamiętać, że na rynku funkcjonują podmioty, które świadczą zarówno usługi spedycyjne, jak i transportowe. To, na jak szeroki zakres wsparcia zdecyduje się przedsiębiorca, zależy od jego potrzeb. Jeśli nie jesteś w stanie ich dokładnie określić, specjaliści z firmy spedycyjnej z pewnością pomogą Ci wybrać najefektywniejszy sposób dostarczenia towarów do Twoich klientów.

Najważniejsze obowiązki spedytora

Zgodnie z zapisami zawartymi w kodeksie cywilnym (art. 794-803), do podstawowych obowiązków spedytora należy wysyłanie lub odbiór przesyłek, a także wykonywanie innych usług, które wiążą się z przewozem towarów. Pod tym dość enigmatycznym sformułowaniem kryje się szereg różnorodnych czynności, w tym m.in.

  • wybór środka transportu,
  • przygotowywanie dokumentów przewozowych,
  • dokonywanie odprawy celnej,
  • ubezpieczenie ładunku,
  • magazynowanie towaru,
  • przekazywanie produktów odbiorcy.

Jak więc widać, firma spedycyjna może wyręczyć przedsiębiorcę w wielu działaniach. Niezależnie więc od tego, jak duży biznes prowadzisz, jej wsparcie może okazać się dla Ciebie niezwykle pomocne. Pamiętaj jednak o tym, aby przy wyborze podmiotu nie kierować się wyłącznie ceną usługi. Tanio nie zawsze znaczy dobrze.

Źródło: TRANSlogis – spedycja międzynarodowa