Niewiele osób zastanawia się nad tym, jak jego bark funkcjonuje. Jest nam niezbędny do poruszania rękami – a przez to też do codziennego normalnego działania. Dlatego też, w momencie pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości, warto jak najszybciej postarać się znaleźć ich przyczynę. Ból barku może być nie tylko uciążliwy, ale może też utrudniać wykonywanie wielu czynności. Do dokładnego przebadania stawu ramiennego zaleca się wykonanie USG.

USG barku – kiedy się zgłosić na badanie

Dolegliwości związane z barkiem mogą wywoływać nie tylko ból, ale też dyskomfort i niekorzystnie wpływać na samopoczucie pacjenta. Ważne jest więc, by jak najszybciej zająć się diagnostyką tego stanu i znaleźć przyczynę problemu. 

Bezwzględnie USG barku należy wykonać po przebytym urazie. Można wtedy ocenić, czy nie doszło do poważnego uszkodzenia stawu, czy nie jest potrzebna między innymi interwencja chirurgiczna. Pacjent powinien zgłosić się do gabinetu USG także w momencie, gdy pojawia się i utrzymuje długotrwały ból, ale odczuwa również przeskakiwanie, trzeszczenie czy tarcie w jego obrębie. Istnieje możliwość, że takie dolegliwości nie będą wyczuwalne w trakcie siedzenia, ale mogą pojawiać się i nasilać przy jakimkolwiek ruchu. 

Na wizytę z badaniem USG powinni zgłosić się także pacjenci, którzy podejrzewają u siebie, bądź mają już stwierdzone, zmiany zwyrodnieniowe czy reumatoidalne zapalenie stawów. Nie bez znaczenia jest także wiek osoby badanej, bowiem w przypadku starszych pacjentów pewne objawy mogą się nasilać, występować częściej, jest też po prostu większe prawdopodobieństwo ich pojawienia się. Choroby układu kostnego, takie jak na przykład osteoporoza, również mogą spowodować ból oraz dyskomfort czy ograniczenie możliwości ruchu w obrębie barku.

Przygotowanie do USG barku

Badanie USG barku ma wiele zalet – przede wszystkim jest bezpieczne, nieinwazyjne, precyzyjne, a także szybkie – co oznacza, że jego wynik pacjent poznaje jeszcze w trakcie wizyty w gabinecie. Akurat w przypadku badania stawu barkowego nie jest wymagane wcześniejsze przygotowanie. Nie trzeba więc być na czczo. Warto jednak pamiętać o tym, żeby założyć wygodną odzież, tj. taką, która umożliwi swobodne i komfortowe odsłonięcie barku. Jeżeli pacjent miał wykonywane już wcześniej badania, to warto, by również zabrał je ze sobą. Jeśli istnieje taka możliwość, może wypytać także rodzinę, czy zdarzały się w niej przypadki chorób układu kostnego, co może być także dla lekarza dodatkową podpowiedzią, z czego mogą wynikać dolegliwości bólowe u badanej osoby.

Jak przebiega badanie USG barku

Przed badaniem USG barku lekarz prowadzący przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem. Chce się dowiedzieć, jakie dolegliwości już się pojawiły, jak długo się utrzymują, czy są może wynikiem przebytego urazu – a jeśli tak, to kiedy do niego doszło. Lekarz ortopeda wypyta również o możliwe choroby zwyrodnieniowe czy te związane z układem kostnym, które mogły wystąpić w rodzinie pacjenta – jeżeli już na wstępie można wykluczyć problemy w wyniku urazu, kontuzji czy wypadku. 

Następnie osoba badana odsłania staw barkowy, a lekarz przykłada głowicę aparatu USG i ocenia więzadła, ścięgna oraz mięśnie, także elementy chrzęstno-kostne, obrąbek stawowy. Z racji tego, że badanie jest zupełnie bezpieczne, mogą do niego podchodzić zarówno osoby starsze, jak i dzieci. 

W przypadku badania najmłodszych pacjentów opiekun jest obecny przez cały czas trwania wizyty – nie tylko z punktu widzenia prawnego, ale też po to, by dać komfort i poczucie bezpieczeństwa dziecku. Na koniec badania lekarz ortopeda streszcza jego wynik oraz omawia, co udało się wykryć. Może się okazać, że będzie potrzebna wizyta u kolejnego specjalisty czy kontrolne USG po określonym czasie. Istnieje też możliwość, że badanie USG wykaże, że dotychczasowe leczenie było prawidłowe i nie ma potrzeby dalszej diagnostyki.