Zbiornik na gaz propan jest nieodzownym elementem całej instalacji gazowej. To właśnie w nim przechowywany jest zapas gazu wykorzystywany później do ogrzewania domu. W przypadku nowych instalacji gazowych wybór odpowiedniego zbiornika spędza inwestorom sen z powiek. Mnogość opcji, pojemności i różnorodnych rozwiązań sprawia, że wybór nie jest ani prosty, ani oczywisty. Pragniemy więc doradzić i podpowiedzieć, jak dobrać odpowiedni zbiornik na gaz propan, co wziąć pod uwagę oraz na jakie rozwiązanie się zdecydować.

Zadania przydomowego zbiornika na gaz

Warto zacząć od tego, po co nam przydomowy zbiornik na gaz i czy jest on niezbędny w przypadku instalacji zasilanej propanem. W zbiorniku przechowywany jest zapas płynnego gazu propan. Wprost ze zbiornika gaz trafia do kotła kondensacyjnego na gaz zlokalizowanego w kotłowni. Następnie jest on spalany, aby dostarczyć ciepło do naszych kaloryferów. Zbiornik zlokalizowany na terenie posesji jest jedynym źródłem płynnego propanu dla instalacji tego typu. Oznacza to, że bez zbiornika instalacja na gaz propan nie ma racji bytu. Nie tylko musimy więc umieścić zbiornik na swojej posesji, ale także zdecydować, jakiego rodzaju zbiornik na gaz zakupić i dobrać jego odpowiednią pojemność.

Dobór odpowiedniej pojemności zbiornika na gaz propan

Wybór wielkości i pojemności zbiorników na gaz propan jest niezwykle szeroki. Możliwości są niemal nieograniczone, a pojemności zbiorników mieszczą się w przedziale między 990 litrów a 7000 litrów. Można wybrać mały zbiornik o pojemności zaledwie 990 litrów dedykowany niewielkim gospodarstwom domowym. Dostępne są także nieco większe zbiorniki o pojemności 2750 litrów, idealne dla domów jednorodzinnych. Produkowane są też bardzo duże zbiorniki o pojemności aż 7000 litrów. To jednak nie wszystko. Niektórzy dystrybutorzy oferują wykonanie zbiornika na gaz o dowolnej pojemności na specjalne zamówienie klienta. Jednak ważne jest to, jak wybrać i jak zdecydować o optymalnej dla nas pojemności zbiornika

Należy pamiętać, że zarówno ze względów ekonomicznych, jak i z uwagi na wygodę zaleca się taki dobór zbiornika, aby możliwe było tankowanie go zaledwie raz, maksymalnie dwa razy w ciągu roku. Obliczając potrzebną nam na przestrzeni roku ilość gazu, musimy wziąć pod uwagę powierzchnię, którą będziemy ogrzewać. Przyjmuje się, że w domach o przestrzeni nie przekraczającej 80 m2 wystarczające są zbiorniki mieszczące 1750 litrów gazu. W budynkach o powierzchni do 160 m2 optymalny będzie zbiornik o pojemności 2700 litrów lub 2750 litrów. Dla większych domów zalecane jest wykorzystanie zbiornika o pojemności 4850 litrów lub 5000 litrów. Z kolei w budynkach, których powierzchnia przekracza 300 m2, poleca się wykorzystanie zbiornika na gaz mieszczącego 6400 litrów tego paliwa. Kierując się tą prostą zasadą, dużo łatwiej jest dobrać wielkość zbiornika do naszych potrzeb i zapotrzebowania gospodarstwa domowego.

Zbiornik w opcji naziemnej czy podziemnej?

Zbiorniki na gaz propan występują w wariancie naziemnym oraz podziemnym. Jak sama nazwa wskazuje, różnią się one lokalizacją względem powierzchni gruntu. Jedne z nich umieszczane są na płycie fundamentowej na ziemi, drugie zaś są zakopywane całkowicie bądź częściowo pod jej powierzchnią. O wyborze mogą decydować względy estetyczne. Zbiornik podziemny pozostaje całkowicie niewidoczny, w przeciwieństwie do zbiornika naziemnego, który znacznie trudniej jest ukryć. Równie ważne jest także, że zgodnie z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa zbiornikowych instalacji gazowych każdy zbiornik musi zachować określone odległości od budynków, granicy działki, studzienki kanalizacyjnej czy napowierzchniowych linii energetycznych. Odległości te są wyznaczane na podstawie pojemności oraz wariantu podziemnego czy też naziemnego zbiornika. Naziemne zbiorniki na gaz muszą zachować dwukrotnie większe odległości niż to jest w przypadku podziemnych zbiorników na propan. Dlatego też zbiorniki podziemne najczęściej są wybierane przez właścicieli niewielkich działek.

Źródło: LPG Direct – gaz propan