Chyba każdy choć raz w życiu spotkał się z rękawicami lateksowymi. Takiego typu zabezpieczenie kojarzy nam się w pierwszej kolejności z placówkami medycznymi, laboratoriami czy gabinetami dentystycznymi. Natomiast rękawiczki lateksowe klasy przemysłowej najczęściej wykorzystywane są w branży chemicznej. Jednak czy mamy świadomość, czym właściwie jest lateks, a także tego, że zastosowanie rękawiczek lateksowych jest znacznie szersze niż wyłącznie medycyna i branża chemiczna? Warto poznać zalety rękawiczek lateksowych oraz szerokie możliwości ich zastosowania.
Lateks, czyli z czego wytwarzane są rękawiczki ochronne lateksowe
Rękawiczki lateksowe najczęściej kojarzą nam się z produktem wykonanym z gumy. Również rękawiczki stosowane do ochrony przed substancjami chemicznymi potocznie nazywamy rękawiczkami gumowymi. Jednak warto wiedzieć, czym w istocie jest lateks i z czego jest wytwarzany.
Lateks jest substancją naturalną i powstaje z soku pozyskiwanego z dojrzałych drzew kauczukowych. Wytwarzanie lateksu jest procesem chemicznym, który finalnie prowadzi do otrzymania elastycznego, odpornego i trwałego materiału gumowego. Lateks najlepiej nadaje się do produkcji rękawiczek jednorazowych. Dzięki swojej elastyczności doskonale dopasowują się do dłoni. Ponadto są bardziej odporne na przebicie niż rękawice winylowe, a także dużo elastyczniejsze niż rękawice nitrylowe. Warto także wiedzieć, że lateks jest materiałem biodegradowalnym. Dzięki temu nie stanowi tak dużego obciążenia dla środowiska.
Rodzaje rękawiczek lateksowych
Rękawiczki lateksowe to nieco szersza grupa, do której możemy zaliczyć dwa różne rodzaje produktów. Choć oba typy wytwarzane są z tego samego materiału – lateksu, to różnią się grubością, cechami i zastosowaniem. Rękawiczki lateksowe dzielimy więc na rękawiczki klasy medycznej oraz klasy przemysłowej. Jak łatwo się domyślić, rękawiczki medyczne, zwane także diagnostycznymi, są stosowane w szeroko pojętej służbie zdrowia. Wykorzystuje się je zarówno w szpitalach, przychodniach, punktach poboru krwi czy laboratoriach, jak też w gabinetach dentystycznych oraz weterynaryjnych.
Drugi rodzaj rękawiczek lateksowych to produkty klasy przemysłowej. Są one nieco grubsze niż rękawiczki medyczne i dzięki temu zapewniają bardzo skuteczną ochronę przed niektórymi groźnymi dla skóry substancjami chemicznymi. Rękawiczki klasy przemysłowej są powszechnie stosowane w branży chemicznej i w przemyśle motoryzacyjnym. Ponadto rękawiczki lateksowe klasy przemysłowej służą na co dzień także w domach.
Wykorzystujemy je przede wszystkim podczas sprzątania z wykorzystaniem silnych substancji chemicznych w celu ochrony skóry dłoni. W gospodarstwie domowym sprawdzą się we wszystkich czynnościach związanych ze sprzątaniem, poczynając od czyszczenia toalety przez sprzątanie podłóg, na myciu okien kończąc. I choć rękawiczki zaliczane do tej klasy ochronnej są kojarzone przede wszystkim z branżą chemiczną, to ich zastosowanie jest dużo szersze.
Używanie rękawiczek lateksowych jako środka ochrony osobistej w pracy i w domu
Rękawiczki lateksowe to jeden ze środków ochrony osobistej zarówno podczas pracy zawodowej, jak i w trakcie prac domowych. Rękawiczki lateksowe klasy przemysłowej to bardzo skuteczne zabezpieczenie dłoni zarówno przed substancjami chemicznymi, rozpuszczalnikami, jak i przed negatywnym oddziaływaniem preparatów silnie czyszczących. Choć stosowane są one głównie w branży chemicznej, to używanie ich w innych gałęziach przemysłu czy właśnie przy pracach domowych jest równie skuteczne i efektywne. Ponadto rękawiczki lateksowe wykazują nie tylko odporność chemiczną, ale także wytrzymałość na przebicie. Najważniejsze jest odpowiednie dobranie rękawiczek do wykonywanych prac. Możliwe zastosowania rękawiczek lateksowych są tak szerokie, że najczęściej to właśnie one okazują się być najlepszym wyborem.
Źródło: Glovex – sklep BHP