Zima rządzi się swoimi prawami. Nie bez powodu żartuje się, że każdego roku zaskakuje drogowców. Co też nie jest do końca prawdą – przygotowania do odśnieżania i utrzymania dróg zimą zaczynają się znacznie wcześniej niż przy okazji pierwszych opadów śniegu. Potrzebne jest do tego odpowiednie zaplecze, również w postaci profesjonalnego sprzętu.

Przewóz piasku, soli

To, co wielu osobom kojarzy się właśnie z utrzymaniem zimowym dróg, chodników czy placów, to posypywanie ich solą lub piaskiem. Dzięki temu lód się szybciej roztapia, na drogach jest lepsza przyczepność i po prostu jest bezpieczniej. Jeżeli w grę wchodzi tylko podsypanie małych elementów ścieżek czy chodników przy domu, to właściciele poszczególnych posesji są w stanie zorganizować takie ilości piasku czy soli we własnym zakresie. Jednak w przypadku utrzymania całych dróg lub dużych części chodników i placów, konieczne jest już konkretne przygotowanie i przewiezienie dużych ilości tego typu materiałów. Nie jest łatwe przetransportowanie ich we własnym zakresie – tym bardziej, że to elementy sypkie. W takich sytuacjach warto rozważyć wynajem maszyn budowlanych, takich jak wywrotki, które w bezpieczny i sprawny sposób umożliwiają przewóz właśnie takich materiałów, jak piasek czy sól. Również już w trakcie trwania srogiej zimy, kiedy trzeba stosunkowo szybko uzupełnić zapasy w tym zakresie.

Odśnieżanie dróg

Choć z opadami śniegu każdego roku bywa różnie, niektórzy wręcz nie pamiętają takich zim, podczas których zmagali się z dużymi ilościami śniegu, to jednak trzeba liczyć się z tym, że takie opady w tej porze roku mogą wystąpić. Dla zachowania wszelkich zasad bezpieczeństwa na drodze czy na chodnikach, konieczne jest także przygotowanie do ich odśnieżania. Niewielkie ścieżki można uporządkować nawet ręcznie, z użyciem prostych łopat. W przypadku dróg, po których poruszają się samochody – musi być to zorganizowane znacznie bardziej profesjonalnie. Można w tym celu wynająć maszyny budowlane, do których zostaną podłączone specjalne pługi, umożliwiające usunięcie pokrywy śnieżnej z dróg. W tym przypadku również mogą przydać się wspomniane wcześniej wywrotki. Sprawdzą się głównie do załadowania i wywiezienia sporych ilości śniegu, który mógłby zalegać na drogach czy chodnikach – i gdy nie ma możliwości odsunięcia go na inny teren.

Usuwanie sopli i śniegu z dachów

Nie można zapominać także o innym ważnym aspekcie, który wiąże się z zimą i niskimi temperaturami – są to zwisające z dachów sople. Choć wyglądem mogą nawet podkreślać zimowy nastrój i klimat, to w rzeczywistości mogą być bardzo niebezpieczne. Wystarczy wyobrazić sobie długie sople, które zwisają nad chodnikami czy placami, po których regularnie przemieszczają się spore grupy osób. Dlatego konieczne jest regularne ich usuwanie. Nie każdy właściciel posesji, przedsiębiorca czy zarządca dysponuje profesjonalnym sprzętem, który będzie takie działania umożliwiał. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest wynajem podnośników koszowych. To specjalne urządzenia zamontowane do pojazdów ciężarowych, które umożliwiają prace na wysokościach, nawet do kilkudziesięciu metrów. Jednocześnie są one odpowiednio zabezpieczone, więc jest pewność, że takie działania odbywają się wtedy w zgodzie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Wynajem profesjonalnego sprzętu

Mało które przedsiębiorstwo, ale też niewielu właścicieli budynków czy chodników decyduje się na zakup profesjonalnego sprzętu, który można wykorzystać do zimowego utrzymania dróg, terenów wokół posesji i placów. Trudno przewidzieć, jaka będzie zima w danym sezonie. Istnieje więc ryzyko, że takie urządzenia mogłyby stać nieużywane – a już samo ich utrzymanie wiąże się z dodatkowym kosztem. Dlatego popularnym rozwiązaniem jest wynajem maszyn budowlanych, które można z powodzeniem wykorzystać przy odśnieżaniu dróg i terenów przyległych. Firma, która się tym zajmuje, nie tylko zapewnia profesjonalne i sprawne urządzenia, ale gwarantuje także obsługę przez wykwalifikowanych operatorów.

Źródło: Avio-Star – maszyny budowlane Warszawa