Przed zakupem nieruchomości należy rozważyć mnóstwo spraw, które powinny wpłynąć na ostateczną decyzję. Najpoważniejszym dylematem dla wielu osób wciąż jest jednak wybór między mieszkaniem w bloku a własnym domem.

Trudno liczyć na jednoznaczną odpowiedź, co okaże się lepsze. Zawsze możemy jednak wziąć pod uwagę kluczowe kwestie, których analiza przynajmniej przybliży zalety i wady obu rozwiązań. To zaś może ułatwić wydanie ostatecznego werdyktu.

Domy i mieszkania do kupienia – jakie ceny?

Zaczniemy od kwestii dla wielu fundamentalnej, czyli kosztu zakupu nieruchomości. W sporej liczbie przypadków to właśnie ceny rynkowe determinują ostateczne decyzje. Oczywiście wiele zależy od tego, o jakiej lokalizacji mówimy. Zgodnie z danymi przekazywanymi przez NBP, ceny nieruchomości w Polsce rosną prawie najszybciej w Europie.. Poniżej przykładowe zestawienie, jak to wygląda w największych miastach.

Średnie ceny mieszkań i domów – za metr kwadratowy
Lokalizacja Dom Mieszkanie
Warszawa 7000 zł 9500 zł
Wrocław 5800 zł 8000 zł
Kraków 5500 zł 8600 zł
Poznań 4800 zł 7500 zł
Łódź 4200 zł 6000 zł

 

Jak widać, ceny mieszkań w każdym dużym mieście są wyższe. Należy jednak pamiętać, że do ceny domu trzeba dodać również działkę. No chyba że decydujemy się na zakup nowego domu od dewelopera.

Pewnym rozwiązaniem okaże się też wybór innych lokalizacji. Mowa tu zwłaszcza o niewielkich gminach zlokalizowanych przy dużych miastach. Doskonałym na to przykładem są domy i mieszkania w Łomiankach. Ceny za metr kwadratowy w ich przypadku bywają nawet dwa razy niższe niż w sąsiedniej Warszawie.

Koszty utrzymania domów i mieszkań

Sam zakup to jednak nie wszystko. Pod uwagę trzeba wziąć również wszelkie wydatki związane z utrzymaniem nieruchomości. I choć wiele zależy od metrażu, liczby domowników, a także wykorzystanego wyposażenia, wyliczenia pokazują, że dom jest droższy w utrzymaniu niż mieszkanie.

Dlaczego? Ponieważ dom prawie zawsze jest większy od mieszkania. Więcej metrów do ogrzania, to wyższy koszt energii cieplnej. Zwłaszcza gdy dom porównamy z lokalami w bloku, które są umiejscowione w środku budynku. Sąsiedztwo z dwóch stron sprawia, że powierzchnie wolniej się wychładzają.

W domu używamy też więcej wody – na przykład po to, aby podlać ogród. Do tego dochodzi metoda jej podgrzewania. Osoby żyjące w mieszkaniach przeważnie mogą liczyć na ciepło z sieci, co pozwala zaoszczędzić.

Biorąc pod uwagę wyliczenia, koszty utrzymania domu zazwyczaj są wyższe o 200-300 złotych. Jeszcze raz należy jednak podkreślić, że zależy to od wielu czynników, dlatego werdykt ten nie jest ostateczny.

Zalety mieszkania w bloku i domu

Po wyliczeniach, możemy przejść do kwestii związanych z komfortem życia. Jak nietrudno się domyślić, obie nieruchomości kierowane są do nieco innych odbiorców. Poniższa tabela wskazuje ich największe atuty.

Dom vs mieszkanie w bloku – istotne zalety
Mieszkanie Dom
Szerokie możliwości wyboru lokalizacji – zarówno w centrum, jak i pod miastem Duży metraż – przekłada się to na większą wolność aranżacyjność
Za naprawy budynku, odśnieżanie posesji i inne prace porządkowe realizowane w części wspólnej odpowiada spółdzielnia Niezależność – chociażby od sąsiadów, którzy bywają uciążliwi. Organizacja imprezy przestanie być problemem
Dogodna lokalizacja jest przeważnie równoznaczna z dobrą komunikacją Własna działka, która pozwala na urządzenie ogrodu, miejsca spotkań czy też basenu
Mniej formalności w przypadku zakupu mieszkania Domy zazwyczaj zapewniają większy spokój, między innymi za sprawą braku głośnych sąsiadów
Wygodniejsze zarządzanie ogrzewaniem, ściekami i śmieciami Lepsze miejsce dla psa i innych zwierząt
Szeroka oferta rynkowa Możliwość urządzenia większej liczby pomieszczeń.

 

Co więc wybrać – mieszkanie czy dom? Jeśli nie chcecie zajmować się naprawami i kwestiami związanymi z utrzymaniem budynku, celujcie w mieszkanie. Osoby, którym marzy się własny ogród oraz większa przestrzeń, powinni natomiast zdecydować się na własny dom. W obu przypadkach możecie liczyć na ciekawe oferty sprzedażowe. Zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych ośrodkach.

Źródło: SŁAWBUD – osiedle Park Chopina