Architekci wnętrz oraz pracownicy salonów meblowych od kilku sezonów są zgodni – nic tak nie unowocześnia wnętrza, jak zastosowanie szklanych elementów. Rozwój technologiczny oraz dostęp do szerokiej gamy rozwiązań w zakresie obróbki szkła pozwala nam na wiele zastosowań tego niezwykle funkcjonalnego tworzywa.

Gdzie zastosować szkło kolorowe?

Wyobrażając sobie wnętrze wypełnione szklanymi elementami, na myśl często przychodzą nam białe lub kremowe minimalistyczne szklane blaty, balustrady czy drzwi. Warto pomyśleć jednak o zastosowaniu szkła kolorowego, które nada pomieszczeniu niebanalnego uroku i charakteru.

Szkło kolorowe świetnie sprawdza się tak naprawdę w każdym pomieszczeniu. Możemy zamówić szkło kolorowe w dowolnym, wybranym przez siebie kolorze, dzięki czemu uzyskamy spersonalizowany efekt. Kolor szkła możemy dobrać na przykład do barwy sofy, foteli czy innych ozdób. Białe wnętrze wygląda przepięknie, jeśli udekorujemy je szkłem kolorowym w jednym kolorze, a do tego dobierzemy odpowiednie, pasujące do wystroju dodatki.

Oczywiście kolor szkła zależy od naszych indywidualnych gustów i oczekiwań. Z kolorowego szkła można wykonać szklane blaty, stoły, szklane drzwi i inne elementy szklanej zabudowy. Ogranicza nas tylko własna wyobraźnia. Warto więc poeksperymentować, by uzyskać zachwycający i zaskakujący efekt końcowy.

Warto dodać, że szkło – nie tylko kolorowe – sprawdza się szczególnie dobrze właśnie w kuchni, czyli pomieszczeniu, które jest najbardziej narażone na rozliczne zabrudzenia.

Szkło kolorowe wygląda fantastycznie też w jadalniach, salonach i pokojach dziennych. Takie elementy wystroju wnętrza dodają uroku i wyrazu. Ponadto sprawiają, że pomieszczenie wydaje się bardziej nowoczesne. Szkło jest wyjątkowo plastycznym materiałem – świetnie odnajduje się zarówno w otoczeniu drewna, metalu jak i porcelany. Szklane blaty stołów jadalnych w ulubionym kolorze, uzupełnione szklanymi zabudowami szafek i drzwi, są nowoczesną, efektownie wyglądającą kompozycją, która zawsze zwraca na siebie uwagę. O ile przyjemniej przebywa się we wnętrzu, do którego wpada naturalne światło i odbija się od szklanych elementów zabudowy w naszych ulubionych kolorach!

Szkło kolorowe w łazience

W łazienkach także często można natknąć się na zastosowanie szkła kolorowego. Pięknie komponująca się kolorowa szklana zabudowa ścianek prysznicowych (również w bezbrodzikowych kabinach prysznicowych), wykonana ze szkła ornamentowego lub kolorowego, zapewnia nam luksusowy wygląd wnętrza. Szklane szafki, lustra i drzwi to także chętnie wykorzystywane rozwiązanie – wygląda ono jeszcze piękniej, gdy zamiast zwykłego szkła zastosujemy elementy w ulubionym kolorze, pasujące do reszty łazienkowych akcesoriów.

Gdzie jeszcze można z powodzeniem zastosować szkło kolorowe? Niemalże wszędzie! Kolorowe szklane balustrady, szklane drzwi przesuwne, szklane balustrady schodowe – to wszystko jest w zasięgu naszej ręki. Warto skorzystać z porady architekta wnętrz, który podsunie nam pomysły na to, jak gustownie wkomponować kolorowe szkło do naszego wnętrza. Szkło kolorowe jest idealnym rozwiązaniem, dzięki któremu sprawimy, że cała aranżacja pomieszczenia będzie się pięknie ze sobą komponować.

Fakty i mity na temat szkła kolorowego

Wiele osób uważa, że szklane elementy zabudowy mogą być trudne w utrzymaniu czystości. Obawiają się tego, że nieco wyraźniej widać na nich odciski palców lub kurz, w porównaniu do innych materiałów, takich jak kamień czy drewno. Warto jednak pamiętać, że szklane blaty i stoły nie wymagają żadnego specjalnego traktowania czy konserwacji wystarczy je tylko regularnie przecierać szmatką, by zachować czystość. Tafla szkła odwdzięczy nam się przepięknym blaskiem i błyskawicznym efektem sterylności pomieszczenia. Dobrze też wiedzieć, że szkło jest tworzywem hipoalergicznym, warto je więc stosować w pomieszczeniach, w których często przebywają alergicy.

Mitem na temat szkła jest także to, że jest ono stosunkowo kruche w użytkowaniu. Obecnie stosuje się wiele technik, które sprawiają, że szkło jest całkowicie bezpieczne i trwałe. Zapewnia to laminacja, hartowanie, szlifowanie szkła i wiele innych. Stosowane obecnie we wnętrzach szkło jest całkowicie bezpieczne!

Źródło: Szklarz Warszawa – Obróbka szkła