Klimatyzacja domowa wymaga regularnej, dokładnej konserwacji. W przeciwnym wypadku dojść może do jej poważnego zabrudzenia, a nawet zagrzybienia. Jest to sytuacja o tyle niekorzystna, że wiąże się z zagrożeniem dla zdrowia domowników. Gdy już do tego dojdzie, warto więc podjąć odpowiednie kroki i przeprowadzić odgrzybianie klimatyzacji. Jak to zrobić?

Już na wstępie trzeba podkreślić, że w tym przypadku masz dwie opcje do wyboru – możesz zrobić to samodzielnie, przy wykorzystaniu dostępnych środków i akcesoriów lub postawić na profesjonalne odgrzybianie klimatyzacji realizowane przez zewnętrzną firmę. Poniżej opisujemy oba rozwiązania, dzięki czemu łatwiej będzie Ci podjąć ostateczną decyzję.

Samodzielne odgrzybianie klimatyzacji – co należy zrobić?

 Jeżeli zamierzasz wykonać wszystko na własną rękę, musisz wiedzieć o tym, że istnieje kilka sposobów na to, aby skutecznie oczyścić klimatyzację. Różnią się one poziomem skomplikowania, a także akcesoriami bądź urządzeniami, jakich trzeba w ich przypadku użyć.

  • Mechaniczne odgrzybianie klimatyzacji. Metoda najprostsza, ale też najbardziej czasochłonna. Musisz bowiem zdemontować parownik, a następnie ręcznie go wyczyścić. Podobnie jak pozostałe elementy, na których pojawił się grzyb. Zanim ponownie je zamontujesz, odczekaj, aż wyschną. Dopiero wtedy możesz ponownie uruchomić sprzęt.
  • Chemiczne odgrzybianie klimatyzacji. W tym przypadku niezbędny będzie specjalny preparat do odgrzybiania klimatyzatorów. Należy zaaplikować go w układzie wentylacyjnym, a następnie odczekać kilkanaście bądź kilkadziesiąt minut. Po wszystkim wystarczy uruchomić urządzenie. Pamiętaj o tym, że oferowane na rynku środki mogą nieco różnić się od siebie, dlatego przed ich użyciem zapoznaj się z informacjami umieszczonymi na opakowaniu.
  • Ozonowanie klimatyzacji. Ozon to mocny utleniacz, który świetnie radzi sobie z neutralizacją bakterii, wirusów, a także grzybów. Wydaje się zatem idealnym środkiem do czyszczenia klimatyzacji. Problem polega na tym, że musisz zakupić specjalny sprzęt, zwany ozonatorem, by wykonać całą procedurę. Najtańsze modele kosztują kilkaset złotych.
  • Ultradźwiękowe odgrzybianie klimatyzacji. Kolejna zaawansowana metoda, która zapewnia najwyższą skuteczność usuwania wszelkich zabrudzeń. Wymaga użycia odpowiednio dobranego płynu dezynfekującego, a także sprzętu generującego ultradźwięki. Ponownie jednak mówimy tutaj o kosztownym procesie, który dodatkowo wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia.

 Profesjonalne odgrzybianie klimatyzacji – czy warto?

 Choć przedstawiliśmy kilka sposobów na własnoręczne odgrzybianie klimatyzacji, wcale nie jest powiedziane, że działanie na własną rękę zawsze okaże się dobrym rozwiązaniem. Zwłaszcza gdy stan klimatyzatora jest daleki od zadowalającego. W takiej sytuacji zwykłe przetarcie kluczowych elementów ścierką nie wystarczy. Potrzebne będą wtedy środki czyszczące, najlepiej te zawierające odpowiednie atesty.

Dostęp do nich mają specjaliści. Podobnie zresztą jak do wspomnianych urządzeń. Dzięki temu są w stanie zająć się nawet najbardziej zabrudzonymi klimatyzatorami. Co  istotne, w ramach serwisu i przeglądu sprzętów, przeprowadzają nie tylko odgrzybianie, ale też czyszczenie, wymianę czynnika chłodniczego, czy drobne naprawy.

W przypadku korzystania z tego typu usług zyskujesz pewność, że wszystko zostanie wykonane jak należy, a Twoje urządzenie znów będzie gotowe do w pełni wydajnej pracy. Co więcej, możesz liczyć też na fachowe doradztwo w zakresie prawidłowej obsługi klimatyzacji, jak również jej konserwacji.

Co zatem wybrać – samodzielne odgrzybianie klimatyzatora czy profesjonalny serwis klimatyzacji? Tak naprawdę wiele zależy od stanu sprzętu. Jeśli zabrudzenia nie są duże, poradzisz sobie z ich usunięciem. Jeśli jednak jest inaczej, warto postawić na specjalistów, którzy dysponują nie tylko wiedzą i doświadczeniem, ale też odpowiednimi urządzeniami, a także środkami do dezynfekcji.

źródło: Klimatyzacja Warszawa