Przeprowadzka do nowego lokum nie zawsze jest łatwa i przyjemna. Zwłaszcza gdy ceny nieruchomości idą w górę. Osoby sfrustrowane szukaniem mieszkania powinny więc zastanowić się nad dostępnymi alternatywami. Jedną z nich będzie… domek mobilny.

Kawalerka czy domek mobilny?

Warto zestawić go zwłaszcza z kawalerką, czyli mieszkaniem, którego metraż zazwyczaj nie przekracza 30 metrów kwadratowych. No właśnie – czy istnieje możliwość zamówienia domków o podobnej wielkości? Obecna oferta rynkowa udowadnia, że jak najbardziej. Co więcej, takie domki zazwyczaj są bogato wyposażone.

Wyróżniają się one jasnym podziałem na strefę prywatną i dzienną (sypialnia, salon, łazienka, kuchnia), a także dostępnością wszelkich niezbędnych sprzętów. To może w takim razie, zamiast szukać kawalerki w mieście, lepiej postawić na takie właśnie domek? Jednak po kolei. Najpierw zastanówmy się, w czym takie konstrukcje mogą okazać się lepsze od standardowych mieszkań.

Zalety domków mobilnych

Od razu należy wskazać na najważniejszy atut omawianych domków, czyli na fakt, że są mobilne. Co to oznacza? Takie budynki zostają osadzone nie tylko na drewnianym szkielecie i stalowych ramach, ale również na kołach. Dzięki temu można je w łatwy sposób przenosić. Dla właścicieli dużych działek jest to idealna opcja, pozwalająca na łatwą zmianę otoczenia.

To jednak nie wszystko. Zalety zakupu domku mobilnego (zwanego też holenderskim) wybiegają bowiem znacznie dalej niż możliwość jego swobodnego przenoszenia.

  • Szybkie wykonanie, łatwy montaż. Warto podkreślić, że domki mobilne nie wymagają fundamentów betonowych, dlatego ich postawienie jest szybkie i bezproblemowe. Wpływa to pozytywnie również na ich cenę.
  • Wolność… od sąsiadów. Każdy, kto mieszka w bloku, doskonale wie, z czym wiąże się obecność sąsiadów z każdej strony. Oczywiście nie zawsze jest to kłopot, jednak często wiąże się z różnego rodzaju problemami, związanymi przede wszystkim z hałasem.
  • Bogate wyposażenie. Ceny nieruchomości idą w górę, dlatego wiele osób jest zmuszona do tego, by szukać kawalerek, które pozwolą utrzymać budżet w ryzach. To zaś najczęściej wiąże się z zakupem mieszkania daleko od centrum lub wynajmowaniem lokali w starym budownictwie. Kolejnym problemem jest przestarzałe wyposażenie. Problem ten nie występuje w domkach mobilnych. Nie dość, że zapewniają one dostęp do kilku pomieszczeń, to jeszcze znajdują się w nich wszystkie najpotrzebniejsze sprzęty.
  • Szerokie możliwości wyboru. Jeśli myślicie, że wszystkie domki holenderskie wyglądają tak samo, to poważnie się mylicie. Firmy zajmujące się ich projektowaniem mają do zaoferowania wiele konfiguracji, wykonują również domki na zamówienie. Konstrukcje na miarę można w łatwy sposób dostosować do własnych potrzeb.

Nie należy zapominać także o tym, że nowoczesne domki mobilne są całoroczne. Pod tym względem całkowicie różnią się od standardowych budynków letniskowych, z których korzystamy na działkach.

Czy warto kupić domek mobilny zamiast kawalerki?

Mieszkanie w bloku wiąże się z pewnymi ograniczeniami, o których trzeba pamiętać. Dotyczą one przede wszystkim obecności sąsiadów. W przypadku domku mobilnego tego typu problemy odchodzą w niepamięć. Zyskujemy swobodę codziennego życia, którą docenią zwłaszcza osoby wychowane w domu rodzinnym. Co więcej, domki holenderskie można swobodnie urządzeń, dostosowywać i przenosić.

Największą wadą takiego rozwiązania jest oczywiście konieczność posiadania działki. Jej zakup wcale nie musi jednak wiązać się ze znacznymi wydatkami, zwłaszcza gdy mówimy o terenie oddalonym od dużych miast. Gdy już działka będzie Wasza, możecie w pełni korzystać z możliwości, jakie zapewnia własny domek z ogródkiem, wolny od sąsiadów i pozostałych ograniczeń typowych dla mieszkań w bloku.

Czy więc domek mobilny jest lepszym wyborem niż kawalerka? Na pewno jest to bardzo ciekawa alternatywa, którą warto wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Należy pamiętać, że takie konstrukcje są całoroczne. Nie można więc ich porównywać ze standardowymi domkami letniskowymi. 

Źródło: EcoMobileHome – mobilne domki holenderskie całoroczne