Transport to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin gospodarczych w kraju oraz zagranicą. Dzięki rozbudowanym szlakom handlowym oraz doskonałej infrastrukturze drogowej czy też kolejowej międzynarodowa wymiana handlowa nie stanowi żadnego problemu. Jedną z coraz częściej wybieranych form transportu stają się ekspresowe pociągi towarowe. Wśród ich szeregu zalet doszukać można się szybkiego terminu realizacji usługi oraz możliwości transferu niemalże dowolnego rodzaju ładunku. Co zatem sprawia, że transport kolejowy z roku na rok rośnie w siłę?

Ekspresowe pociągi towarowe – tanio, szybko i bezpiecznie

Ekspresowe pociągi towarowe to sprawdzone rozwiązanie – zwłaszcza przy przewozach międzynarodowych oraz międzykontynentalnych. Dzięki otwarciu Nowego Szlaku Jedwabnego transport towarów z Chin do Europy staje się nie tylko szybki, ale i w pełni opłacalny. W odróżnieniu od alternatywnych rozwiązań w postaci przewozów drogą morską ekspresowe pociągi towarowe dostarczają towar do klienta w ciągu około trzech tygodni.

Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest także kompleksowość zleconej usługi, ponieważ firma spedycyjna zajmuje się nie tylko odbiorem towaru od producenta. W zakresie jej obowiązków znaleźć można także magazynowanie towaru oraz organizowanie całego procesu transportowego – w tym przeładunku. Dzięki temu klient zlecający usługę w charakterze door to door może liczyć na to, że jego ładunek spoczywa w rękach profesjonalistów, którzy zadbają o każdy szczegół usługi.

Dzisiejsza kolej oferuje szeroki wybór możliwości pod kątem przewozowym. Obecne standardy wagonów pozwalają na bezpieczny przewóz dowolnego rodzaju ładunków – od towarów sypkich po żywność i lekarstwa. W ten sposób, chcąc dokonać transportu międzynarodowego, firmy spedycyjne oferują transport drobnicowy, całoładunkowy oraz ponadgabarytowy. Dzięki tak elastycznej możliwości wyboru klient ma możliwość dostosowania usługi do indywidualnych potrzeb.

Transport międzynarodowy a ekspresowe pociągi towarowe

Do zalet kolei oraz kontenerowców zalicza się możliwość transportu dowolnego rodzaju ładunku bez ograniczeń ilościowych. Niestety w przypadku transportu morskiego termin realizacji usługi uzależniony jest od wielu czynników i często może ulec zmianie. W przypadku kolei warto wspomnieć o niezwykle zaawansowanej infrastrukturze, która pozwala dostarczać towary nie tylko w Europie, ale także w Azji. Dzięki siatce połączeń klienci mogą liczyć na regularność kursów zapewniając sobie stały i cykliczny dostęp do produktów z zagranicznych rynków. Transport kolejowy to także ochrona środowiska. Pokonując dalekie trasy ekspresowe pociągi towarowe generują mniejsze zużycie energii, które przekłada się na poprawę środowiska. Regularność kursów to także świetna okazja do nawiązania nowych relacji biznesowych. Dzięki wzajemnej współpracy, wymiana handlowa pomiędzy państwami generuje większą możliwość rozwoju.

Do zalet związanych z transportem kolejowym zaliczyć można także bezpieczeństwo związane z usługą transportową. Wybierając doświadczoną i sprawdzoną firmę spedycyjną klienci mają całkowity wgląd w przedsięwzięcie. Ponadto jest to niezwykle wygodne i kompleksowe rozwiązanie, bowiem wszelkie sprawy związane z organizacją procesu przewozowego oraz sporządzanie niezbędnej dokumentacji przewozowej spoczywa po stronie firmy transportowej. To sprawia, że w ciągu ostatnich lat, jak dowodzą statystyki, transport kolejowy stanowi jedno z najkorzystniejszych i najbezpieczniejszych rozwiązań. Zwolennicy transportu kolejowego podkreślają także możliwość pozyskiwania towarów od kilku klientów jednocześnie, dzięki czemu firma spedycyjna planując transport skrupulatnie analizuje usługę, by zagwarantować maksymalny komfort dla swoich klientów. Biorąc pod uwagę skalę przedsięwzięcia i jej złożoność okazuje się także, że ekspresowe pociągi towarowe stanowią atrakcyjne cenowo rozwiązanie, które zachęca do podjęcia stałej współpracy.

Źródło: Symlog Warszawa – spedycja międzynarodowa